FANDOM


ZwierzogródLogoMZ

Zwierzogród (frd. Ратаусё, eng. Animal City) - stolica Muratyki oraz jej największe miasto, położone w Stolicznym Ulenie w gminie zwierzogrodzkiej. W mieście swoją siedzibę posiada Metropolia Zwierzogrodzka.

Mapa Zwierzogrodu dzielnice
Ратаусё
"Място марень"
"Miasto marzeń"
Godło Rathausio godlo
Pełna nazwa: Столичные Място Ратаусё
Państwo Federacja Nordacka
Prowincja Republika Muratyki/Stoliczny ulen
Naczelnik miasta
Prezydent Катя Яаменс
Organ wykonywawczy Prezydentariat państwowy
Nadanie praw miejskich 2014
Hymn miasta brak

Informacje

Zwierzogród jest największym oraz najludniejszym miastem Muratyki, gdyż ma powierzchnię równą ?? km²  oraz łącznie 10 266 738 mieszkańców.

Dzielnice

Zwierzogród składa się z 5 dzielnic (od największej):

  1. Stara Sahara
  2. Tundrowice
  3. Sawanna Główna
  4. Stare Miasto
  5. Śródmieście

Budynki

Zwierzogród to miasto wysokościowców. Najwyższe z nich to: Bliźniacze Wieże WIC oraz Rathausio Tower. WIC 1 liczy 101 pięter zaś WIC 2 o 2 więcej - 103 piętra. Rathausio Tower jest troszeczkę mniejsze od kompleksu WIC, gdyż liczy 98 pięter. Jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków w Zwierzogrodzie jest otwarta 30 kwietnia 2018 roku wieża dawnego Ministerstwa Promocji Narodowej, który liczy 43 piętra.

Zwierzogród panorama

Panorama centrum Zwierzogrodu

Transport

ZTMLogoMZ

Logo ZTM ^

Transport miejski w Zwierzogrodzie składa się z autobusów, tramwajów oraz metra. Wszystkie te środki transportu obsługuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Autobusy

W Zwierzogrodzie kursuje 61 linii autobusowych. Obsługują je autobusy firmy Autodesc S.A Zajezdnie znajdują się w dzielnicach Stara Sahara, Tundrowice oraz Śródmieście.

Tramwaje

W Zwierzogrodzie kursuje ? linii tramwajowych. Obsługują je tramwaje firmy IntTram S.A. Zajezdnia znajduje się w dzielnicy ?

Metro

Metro w Zwierzogrodzie ma 1 linię. Łącznie liczą one ok. 27 km

ZWMetro

Logo Metra Zwierzogrodzkiego ^

Nazwa miasta

Nazwa "Zwierzogród" może kojarzyć się z animowanym filmem Disneya. Ludzie mogą myśleć że Muratyka zgapiła nazwę stolicy od tejże wytwórni. Jednak tak nie jest. Nazwa "Zwierzogród" powstała na jednej z zasad pisowani miast języka muratyckiego: "Ратау" - zwierze, "-сё" - końcówka dodawana do zakończeń nazw miast oraz państw oznaczająca "gród".


Nazwy dzielnic

Nazwy dzielnic zostały przetłumaczone na język polski, oraz zastosowane w nazwach dzielnic (nazwy te pochodzą z filmu "Zootopia").

Nazwa oryginalna dzielnicy Nazwa przetłumaczona na J. polski Nazwa frydlandzka
Downtown Śródmieście Центрместо
Savanna Central Sawanna Główna Гловная Саванна
Tundratown Tundrówka Тундровице
Sahara Square Stara Sahara Старая Сахара
-- Stare Miasto Старе Място

Podział administracyjny

Zwierzogród-mapav1