FANDOM


Ramzes XII- trzydziesty drugi faraon Neb Tawi, z dynastii Ramessydów, twórca stron Faronatu i pierwszy internetowy władcy tego kraju.

Ramessydzi

Ramessydzi to stary ród kapłański Amona- Re pochodzący z Sobekemsaf. Władzę przejeli w II. Okresie Przejściowym po długiej rywalizacji z książętami z Itfu i Atotem. Pierwszym nieoficjalnym władcą z tego rodu był Seti IV, a następnie Ramzes VIII, który ostetecznie zjednoczył państwo i pokonał lokalnych książąt. Oficjalnie IV. Dynastią zapoczątkował faraon Ramzes IX, koronując się w Sobekemsaf na króla Obydwu Krajów. Ojcem obecnego faraona był Ramzes XI, któremu zawdzięcza się całkowite podporządkowanie sobie lokalnych władców i rozbudowę świątyni Amona- Re w stolicy.

Królewski Protokół

Królewski Protokół, czyli oficjalna tytulatura faraona składa się z pięci imion: Nomen, Prenomen, Imienia
Krolewskiprotokol

Królewski Protokół Ramzesa XII

Horusowego, Imienia Złotego Horusa i Imienia Nebty. Oficjalny Królewski Protokół faraona Ramzesa XII to "Ramessisu, Dżeser- Ka- Re, Ka- nachat- meri- Maat, Userhebsed- mi- Tatenen, Uetdżeshau- sehetep- Neczeru". co oznacza "zrodzony z Re, święta jest Dusza Jego, byk potężny ukochany przez Maat, bogaty jubileuszami niczym Ptah- Tatenen, strojny w korony, zjednujący bogów". Niekiedy do oficjalnej tytulatury dodaje się również "Neb Tawi", czyli "Pan Obydwu Krajów" oraz "Nefer Neczer"- "dobry bóg".

Linki

Strona główna Faraonatu

Podstrona poświęcona faraonowi i Dworowi Królewskiemu.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.