FANDOM


 
Ostatnia Faktoria
Of flaga
Flaga Ostatniej Faktorii
Niepodległość9 lutego 2019 r.
Języki urzędowepolski
Języki używanepolski
StolicaFaktoria
Ustrój politycznyplurarchia konsensualna
Głowa państwaTrzynasty
Podział administracyjny4 sektory (Port, Faktoria, Zagłębie oraz Pustkowie
Kod samochodowyOFA
WalutaEgalon (1E)
Strona internetowa Forum

Ostatnia Faktoria - jedna z najmłodszych polskich mikronacji, założona 9 lutego 2019 r. na Nordacie.

Historia [1]

Ostatnia Faktoria jako niepodległe państwo powstała w wyniku buntu załogi kopalń i zakładów przemysłowych przeciwko nieludzkiemu i pogarszającemu się traktowaniu przez korporacyjną administracją faktorii. Subpolarna kolonia działała na terenach niczyich bez legalnego umocowania.

Bunt rozpoczął się ma terenie Zagłębia i w ciągu jednego dnia opanował cały zamieszkiwany przez człowieka obszar kraju. Przedstawiciele dawnej administracji zginęli w trakcie walk lub zostali straceni a wszelkie informacje mogące wskazywać ich pochodzenie zostały utajnione. Ktokolwiek stał za powstaniem kolonii nie podjął jak do tej pory otwartych działań celem odzyskania kontroli nad Faktorią.

W wyniku zebrania Załogi, która stanowi u nas synonim zbioru obywateli, najstarszy stażem pracownik Faktorii został wybrany naszym opiekunem, mediatorem i przywódcą. Otrzymał imię Trzynasty na cześć dwunastu członków załogi którzy zginęli w trakcie powstania.

Klimat [2]

Na terenach Ostatniej Faktorii panuje klimat typu okołobiegunowego. Wyróżnia się surowością a temperatury tutaj panujące są jednymi z najniższych w zamieszkanej części Pollinu. Długa i mroźna zima oraz często występujące mocne i zimne wiatry to jego najlepsza charakterystyka.

Klimatyczna zima trwa od połowy września do początków maja a pokrywa śnieżna utrzymuje się od 7 do 9 miesięcy w roku. Lato za to jest niezwykle krótkie i trwa jedynie miesiąc. począwszy od końca lipca a kończąc na końcu sierpnia. Średnia temperatura w miesiącach letnich nie przekracza 14 stopni.

Średnia temperatura roczna to -10 stopni a średnia wilgotność powietrza 78%. W okresie 20 maja – 24 czerwca trwa tutaj dzień polarny, natomiast od 30 listopada do 14 stycznia, noc polarna.

Geografia

Ostatnia Faktoria położona jest na północnych krańcach Nordaty, na części dawnego terytorium Ostlandii.

Gospodarka [3]

Przemysł

Podstawą gospodarki Ostatniej Faktorii jest przemysł wydobywczy oraz znajdujące się na ternie kraju kopalnie rudy uranu (U), węgla brunatnego (W) oraz srebra (S). Zasoby naturalne oraz środki służące do ich eksploatacji są wspólną własnością Załogi. Wydobycie jest planowane w perspektywie kolejnego miesiąca.

Wydobycie w zestawieniu miesięcznym

Surowiec 19/02 19/03 19/04 19/05 19/06 19/07 19/08
Ruda uranu 0,15 t 0,465 0,41 0,50 0,44 0,41 0,28
Węgiel brunatny 1,5 t 30 27,6 24 26,7 29,4 27,2
Srebro 0 0 0 0 0 0 0

Ekonomia

Walutą Ostatniej Faktorii jest Egalon. Decyzja o wprowadzeniu Egalona została podjęta przez Zwyczajne Zebranie Załogi w dniu 2 marca 2019 r. równocześnie z podjęciem wymiany handlowej z wykorzystaniem Eksterytorialnej Platformy Omni-Handlu[4] w ramach której Egalon jest wykorzystywany jako środek płatniczy.

Na chwilę obecną ekonomia Faktorii jest oparta o handel realizowany w ramach EPOH. Źródłem pieniądza jest sprzedać rodzimej produkcji. Część przychodu przeznaczona jest na zakup potrzebnych towarów i opuszcza system finansowy Faktorii a pozostała część trafia do budżetu Faktorii.

Prawo

do uzup.

Polityka Zagraniczna

Pierwszym państwem z którym Ostatnia Faktoria nawiązała oficjalne stosunki dyplomatyczne była Republika Tyrezji. Stosowny traktat został ratyfikowany 24 lutego 2019 r.[5]

Instytucje

Centrum Szyfrów[6]

Instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo przechowywania i przesyłania informacji.

Kino "Zorza"[7]

Pierwszy przybytek kulturalny w Faktorii. Miejsce pełne smutki i mądrości, pokazujące jedynie filmy o ważnym przesłaniu.

Faktoria a Real

Ostatnia Faktoria obficie czerpie z materiałów i informacji dotyczących Syberii a zwłaszcza jej północnej części (np. miasto Norylsk). Unika bezpośrednich odniesień do kultury, historii czy polityki rosyjskiej oraz radzieckiej budując niezależną narrację i klimat.

Wstępny pomysł na podejście do gospodarki w dużej mierze oparty jest o realne dane jak na przykład wielkość wydobycia w proporcji do ilości pracowników wybranych realnych przedsiębiorstw.

Jedynie na wydzielonym forum o nazwie Dom Wariata[8] dopuszcza się rozmowę o mikronacji z perspektywy reala.

Przypisy

  1. http://ostatnia.eu/index.php/2019/02/20/historia/
  2. http://ostatnia.eu/index.php/2019/02/17/klimat/
  3. http://ostatnia.eu/index.php/gospodarka/
  4. http://micro-gielda.ovh/
  5. http://ostatnia.eu/index.php/2019/02/24/traktat-miedzy-ostatnia-faktoria-i-republika-tyrezji/
  6. http://szyfry.ostatnia.eu/
  7. http://zorza.ostatnia.eu/
  8. http://murof.ostatnia.eu/forumdisplay.php?fid=19
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.