FANDOM


Królestwo Chorwacji
Królestwo Chorwacji
Herb wielki Królestwa Chorwacji
Flaga Chorwacji
Język(i) urzędowe Chorwacki, Polski
Stolica Zagrzeb
Ustrój polityczny Monarchia Konstytucyjna
Głowa państwa
Król Tomisław II
Szef Rzadu
Premier vacat
Religia państwowa Katolicyzm
Uzyskanie niepodległości 13 czerwca 2018
Waluta 1 kuna (kn) = 100 lipów
Hymn państwowy Lijepa naša domovino

pol. Piękna nasza ojczyzno

Kod samochodowy HR
Domena internetowa kingdomofcroatia.pev.pl
Królestwo Chorwacji - polska mikronacja proklamowana 13 czerwca 2018 rok po przez jednostronne ogłoszenie niepodległości od Monarchii Austro - Węgier, dwóch prowincji - Chorwacji i Dalmacji.

Historia państwowości

Historia naszej państwowości jest tak stara, że jak ludy słowiańskie, ale historia wirtualnej państwowości jest krótsza. Od powstania wirtualnych Austro - Węgier, różne ludy walczyły o to, żeby wywalczyć własną niepodległość, gdyż Austro - Węgry były uważane za sztuczny trwór, który i tak upadnie. Jednak dopiero rok 2018 przyniósł zmiany.

Na początku 2018 roku Chorwacja jak i Dalmacja walczyły o to, żeby zwiększyć autonomię w ramach monarchii, jednak brutalizacja w stosunku do mieszkańców tych dwóch prowincji wywołała spiralę. Już we marcu 2018 członkowie chorwackich partii politycznych - Chorwackiej Partii Narodowej, Partii Ludowej Chorwacji oraz Socjalistycznej Partii Chorwacji zwołali w Dubrowniku Komitet Wyzwolenia Chorwacji, Dalmacji, Slawonii Istrii. Komitet wystosował list, iż pacyfikacja Chorwatów jest niedopuszczalna oraz Komitet ma zamiar ogłosić wyzwolenie narodu chorwackiego z pod okupacji. Również Komitet wysłał delegatów do Leszka van der Fryssau, ówczesnego burmistrza Wiedna oraz Namiestnika Dolnej Austrii. Van der Fryssau był nieślubnym synem księcia pruskiego Wilhelma, syna króla Prus Wilhelma oraz księżniczki chorwackiej Marii z królewskiego rodu Trpimirowiczów. Tym samym potencjalny król był związany z dwoma rodami: niemieckim - Hohenzollernów oraz chorwackim - Trpimirowiczów. 7 maja Komitet Wyzwolenia wysłał Wiedniowi wypowiedzenie wojny. Po stronie chorwackiej prócz powstańców stanęły jednostki w których służyli chorwaccy żołnierze. W samych Austro - Węgrzech był podział. Austriacy byli skłonni za wojną, ale Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy proponowali negocjacje pokojowe i uznanie ogłoszonego 13 czerwca 2018 roku niepodległości. 20 czerwca 2018 roku podpisano traktat pokojowy kończący wojnę chorwacko-austriacką. Przyznano słoweńskich mieszkańców Istrii. Jako, iż rodzina Trpimirowiczów była spokrewniona rodziną Hrabiów Celje. Również nowo powstało państwo będzie miało kontrolę przez wspólnego Namiestnika Bośni.17 czerwca 2018 roku van der Fryssau koronował się jako Tomisław II.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.