Micropedia
Advertisement
Futbólfeaán Auterra
NOWE10.svg
Pełna nazwa Futbólfeaán Auterra
Przydomek úren Blau-roten (Niebiesko-czerwoni), úren Lóarden (Loardianie)
Barwy niebiesko-czerwone
Data założenia 20 kwietnia 2015
Adres Auterra, Królestwo Teutonii
Stadion Auterra Štataštádion
Liczba miejsc 21 252
Prezes Daniel Saryoni
Trener Daniel Saryoni
Liga Sarmacka Liga Piłkarska
Rozgrywki SLP Ekstraklasa
Sezon 39 4
Najwyższe miejsce w Ekstraklasie 1
Debiut w I lidze vs. CKS Grabarnia 0:1

Grodzisk; 27 lutego 2016 r.

Sukcesy Mistrzostwo SLP (38. Sezon), 3. miejsce (28. sezon)

Futbólfeaán Auterrateutoński klub piłkarski z siedzibą w mieście Auterra występujący aktualnie w rozgrywkach Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Do 24 sierpnia 2017 roku drużyna występowała pod nazwą FC Auterra.

Klub został założony 20 kwietnia 2015 roku z inicjatywy obywatela Księstwa Sarmacji Daniela Saryoniego. Drużyna dołączyła do rozgrywek SLP w końcówce 23. sezonu, zajmując miejsce jednej z drużyn występującej w Średniej Klasie.

Pierwszy mecz ligowy FC Auterra rozegrała 25 kwietnia 2015 roku przeciwko Słonikom Sodomia. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.


Początki

Po zamieszkaniu w Sarmacji, Daniel Saryoni zgłosił chęć przejęcia druzyny w SLP. Taka okazja nadarzyła się w połowie kwietnia 2015 roku, gdy pod koniec 23. sezonu SLP z posad zostało zwolnionych kilku menedżerów. W dniu 19 kwietnia Saryoni otrzymał licencję jednego z klubów SLP Średniej Klasy (wówczas druga klasa rozgrywkowa), a dzień później, 20 kwietnia ogłosił powstanie klubu piłkarskiego FC Auterra.

Zespół dołączył do ligi w samej końcówce sezonu, gdy spadek był już w zasadzie przesądzony. Do rozegrania pozostały trzy mecze z trudnymi rywalami, a do odrobienia strata pięciu oczek do miejsca gwarantującego utrzymanie. 25 kwietnia Niebiesko-czerwoni rozegrali swoje pierwsze spotkanie ligowe, przeciwko Słonikom Sodomia, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Kolejne dwa mecze zakończyły się kolejno: porażką z Arped F.C. (1:2) oraz pożegnalnym zwycięstwem z Hetmanem Grodzisk (4:0).

Po spadku do Niższej Klasy władze klubu natychmiast zabrały się za wzmacnianie składu. Do drużyny dołączyli dwaj pomocnicy: 28-letni Feliciano Patrocinio oraz 31-letni Nicky Sheridan. Właściwe przygotowanie drużyny do sezonu dało o sobie znać już w pierwszym meczu, kiedy to przed własną publicznością FC Auterra rozgromiła drużynę Warriors (5:0). W ten sposób drużyna postawiła pierwszy krok w drodze do celu, którym w perspektywie dwóch sezonów był awans do Ekstraklasy. Kolejne mecze potwierdziły dominację Loardian, którzy gromili kolejnych rywali i od trzeciej kolejki, aż do końca sezonu nie oddali pierwszego miejsca w lidze. Udziałem klubu stał się planowany awans na zaplecze Ekstraklasy.

Walka o Ekstraklasę

Po awansie do Średniej Klasy sztab szkoleniowy rozpoczął poszukiwanie zawodników, którzy wzmocniliby siłę drużyny. Wybór padł na dwóch znakomitych, doświadczonych pomocników: Otisa Shaw oraz Jeremiasa Adarne. Obaj gracze świetnie wkomponowali się w drużynę i od razu rozpoczęli treningi. Niestety pomimo wzmocnień początek sezonu okazał się bardzo pechowy. Po pierwszych pięciu meczach FC Auterra zajmowała ostatnie miejsce, z zaledwie czterema punktami na koncie. Do końca rundy udało się jednak odrobić straty i awansować na bezpieczne, piąte miejsce. Runda rewanżowa była już absolutnym popisem umiejętności Niebiesko-czerwonych. FC Auterra zdołała wygrać większość spotkań, przegrywając tylko raz i ukończyła 25. sezon na drugim miejscu, które dawało upragniony awans do SLP Ekstraklasy.

Lekcja pokory

Z awansem do Ekstraklasy działacze, piłkarze i kibice FC Auterry wiązali ogromne nadzieje. Klub przemknął jak burza przez niższe klasy rozgrywkowe i przystępował do rozgrywek 26. sezonu z misją utrzymania się w lidze. Niestety debiut w Ekstraklasie był lekcją pokory, ponieważ różnica klas spowodowała, że Loardianie nie byli w stanie poradzić sobie z dużo bardziej doświadczonymi rywalami. Ostatecznie FC Auterra opuściła grono najlepszych drużyn Sarmacji z marnym dorobkiem bramkowym i punktowym.

Auterra Štataštádion

Kolejny, 27. sezon miał być szansą na odbudowę i powrót do elity. I drużyna tę szansę wykorzystała. Przed startem rozgrywek poczyniono odpowiednie wzmocnienia, które poskutkowały dobrą grą i zakończeniem rozgrywek na dającym awans, trzecim stopniu podium.

Czas żniw

FC Auterra po raz kolejny przystępowała do ekstraklasowych bojów z pozycji beniaminka. Po raz kolejny nie pożałowano funduszy na wzmocnienia i trening formy. Poskutkowało to kapitalnym startem sezonu. Drużyna szybko awansowała do pierwszej piątki i ani razu jej nie opuściła. Kryzys nadszedł dopiero w połowie sezonu, po rozpoczęciu rozgrywek Pucharu SLP. Pomimo słabszej dyspozycji zespół punktował, ale większość spotkań kończyła się remisami. Przełamanie nadeszło dopiero w końcówce sezonu, gdy po zwycięstwie nad Piratami z Feru (2:0) Niebiesko-czerwoni złapali wiatr w żagle i w kolejnych meczach pokonali Republikanów Scholandia (1:0) oraz Grabarnię Grodzisk (2:1) i awansowali na trzecią pozycję w lidze. Następnie przyszła porażka z Rantiochskimi Krasnoludami (0:2), faworytem do tytułu mistrzowskiego. Nie zmieniła ona jednak sytuacji Loardian, a po decydującym zwycięstwie z FC Angstrem (1:0), drużyna mogła cieszyć się z zajęcia miejsca na najniższym stopniu ligowego podium.

Przebudowa

Dążenie do sukcesu sprawiło, że drużyna była wyeksploatowana. Już w 29. sezonie SLP Ekstraklasy zespół spisywał się słabiej. Średnia wieku przekroczyła 31 lat. Wówczas zapadła decyzja o rozpoczęciu przebudowy składu po zakończeniu sezonu. W jubileuszowy, 30. sezon klub wszedł z odmłodzonym składem, a także nowym herbem i nazwą - Futbólfeaán Auterra. Radykalna przebudowa składu poskutkowała spadkiem do SLP Pierwszej Klasy, gdzie klub planuje cierpliwie odbudowywać swoją siłę i pozycję w lidze, z nadzieją na przyszłe sukcesy.

Od beniaminka do mistrza

Po pięciu sezonach przebudowy składu Futbólfeaán Auterra awansował na krótko do Ekstraklasy, by po kiepskich występach spaść o stopień niżej i znów powrócić we wzmocnionym składzie w sezonie 38. Przed startem rywalizacji wartość zespołu wyniosła 94 mln econ, co oznaczało drugi wynik w lidze. Drużyna rozpoczęła sezon z przytupem, pokonując po drodze utytułowanych rywali. Pozycję lidera niebiesko-czerwoni objęli już na samym początku rywalizacji i pomimo wahań formy, nie oddali prowadzenia aż do samego końńca. W ostatniej kolejce Loardianie pokonali 5-1 FC Bullace i sięgnęli po pierwsze trofeum w swojej historii.

Koniec pewnej epoki

Po zakończeniu 39. sezonu rozgrywek SLP trener drużyny, Daniel Saryoni zrezygnował z pełnienia funkcji.

Pozycje ligowe

Sezon dywizja pozycja punkty
Sezon 23 SLP Średnia Klasa 9 (Sp) 18
Sezon 24 SLP Niższa Klasa 1 (Aw) 50
Sezon 25 SLP Średnia Klasa 2 (Aw) 34
Sezon 26 SLP Ekstraklasa 8 (Sp) 14
Sezon 27 SLP Pierwsza Klasa 3 (Aw) 33
Sezon 28 SLP Ekstraklasa 3 30
Sezon 29 SLP Ekstraklasa 7 24
Sezon 30 SLP Ekstraklasa 9 (Sp) 13
Sezon 31 SLP Pierwsza Klasa 6 22
Sezon 32 SLP Pierwsza Klasa 5 27
Sezon 33 SLP Pierwsza Klasa 5 25
Sezon 34 SLP Pierwsza Klasa 4 29
Sezon 35 SLP Pierwsza Klasa 2 (Aw) 33
Sezon 36 SLP Ekstraklasa 10 (Sp) 10
Sezon 37 SLP Pierwsza Klasa 2 (Aw) 44
Sezon 38 SLP Ekstraklasa 1 33
Sezon 39 SLP Ekstraklasa 4 35

Sukcesy i trofea

 • Mistrzostwo SLP (38. sezon)
 • 3. miejsce w rozgrywkach SLP Ekstraklasy (28. sezon SLP).
 • 1. miejsce w rozgrywkach SLP Niższej Klasy (24. sezon SLP).
 • 3-krotnie Drużyna Miesiąca SLP (04/17, 07/20, 12/20);
 • 1-krotnie Drużyna Miesiąca MUP (05/15).

ClassicTrophy.gif Medal PC Alpha Division.jpg Medal PC Drużyna Miesiąca.png Medal PC Drużyna Miesiąca.png Medal PC Drużyna Miesiąca.png

Rekordy

 • Najwięcej występów: Kim Skjærven-Wang - 212
 • Najwięcej punktów: Raimond Kloss - 66
 • Najlepszy strzelec: Raimond Kloss - 53
 • Najwięcej asyst: Juliano Júnior - 36
 • Najwięcej jedenastek kolejki: Davie Allan - 49 (7)

Ciekawostki

 • Nazwa FC Auterra (Futból Club Auterra) nie jest zgodna z zasadami języka teutońskiego, w którym nie występuje spółgłoska "C". Słowo club zostało zapożyczone, natomiast prawidłowe tłumaczenie wyrażenia "klub piłkarski", powinno brzmieć Futbólfeaán (FF). Klub zmienił nazwę na zgodną z zasadami języka teutońskiego 24 sierpnia 2017 roku. Zmianie uległ także herb klubowy.

Symbole i barwy

Stroje

Drużyna posiada dwa komplety strojów. W meczach domowych zawodnicy grają w granatowych trykotach z czerwonymi akcentami oraz białymi napisami. W spotkaniach wyjazdowych występują zaś w strojach żółtych z czarnymi akcentami i napisami. Głównym sponsorem drużyny jest Baronia Lantshaven. Na koszulkach widoczne są także trzy lwy z herbu właściciela klubu Daniela Saryoniego.

Stroje domowe (2018)

Linki

Temat na sarmackim forum

Strona poświęcona klubowi


Teutoński klub chce zawojować SLP

Wywiad z trenerem Saryonim dla Micronational Football

Loardianie wracają do elity

Futbólfeaán Auterra, czyli rebranding

Od beniaminka do mistrza - Futbólfeaán Auterra wygrywa ligę!

Advertisement