FANDOM


Brodria, Federacja Brodryjska (Броδрiйсçая Фёδэpаċiя) - państwo, powstałe 14 lutego 2014 roku.

Federacja Brodryjska

Броδрiйсçая Фёδэpаċiя
Броδрiйсçая Фёδэpаċiя

Dewiza: Boże, chroń Ojczyznę!
Konstytucja Konstytucja Federacji Brodryjskiej z 27 września 2014
Członkostwo Sojusz na Rzecz Rozwoju i Promocji
Język urzędowy polski, brodryjski
Stolica Sankt Mikhailov
Ustrój polityczny republika prezydencka
Głowa państwa prezydent Federacji Brodryjskiej Andrzej Swarzewski
Szef rządu prezydent Federacji Brodryjskiej Andrzej Swarzewski
Marszałek Dumy Państwowej Aleksandra Dostojewska
Wicemarszałek Ewa Gałkina
Jednostka monetarna

hrabel, kopiejka

1 HRB= 100 KPJ

Liczba ludności 61
Utworzenie 14 lutego 2014
Zajęcie pierwszych ziem 19 lutego 2014
Religia Państwowa ekumenizm
Adres forum Forum link
Strona www Strona Główna link

Ustrój polityczny

Brodria jest państwem federalnym z systemem prezydenckim. Głową państwa i szefem rządu jest Prezydent Federacji Brodryjskiej, który sprawuje osiemdziesięciodniową kadencję. Prezydent posiada pełnię władzy wykonawczej, ma prawo stosowania łaski i wydawania dekretów z mocą ustawy. Władzę ustawodawczą w Brodrii pełni Duma Państwowa Federacji Brodryjskiej. Duma składa się z 6 deputowanych, wybieranych na sześćdziesięciodniową kadencję. Wybory do Dumy Państwowej zgodnie z konstytucją zarządza prezydent. Władza sądownicza leży w rękach Sądu Najwyższego Federacji Brodryjskiej. Federacja Brodryjska dopuszcza także funkcjonowanie Sądów Okręgowych w poszczególnych regionach Brodrii. Sądy są niezależne, a sędziowie wydają wyroki w zgodzie z prawem i własnym sumieniem. Każda republika i miasto federalne w Brodrii funkcjonuje na podstawie prawa federalnego i prawa regionalnego. Brodria posiada system wielopartyjny. Obecnie funkcjonującymi partiami są Unia Obywatelska oraz Stronnictwo Rojalistyczno- Konserwatywne. Pierwszą w historii partią polityczną w Brodrii była założona przez Jana Stanisława Rudzkiego partia Stronnictwo Ludowe. Istaniały także partie takie jak Jedna Brodria, Kongres Nowej Lewicy czy Unia Liberalno- Demokratyczna.

Kultura

W Brodrii kultura rozwijała się na przełomie istnienia państwa w bardzo bogatym spectrum. W Kranodarskiej Gorze powstało pierwsze w historii Brodrii Kino "Gwardia", w którym emitowane są światowej produkcji filmy. Bez wątpienia ważnym elementem w kulturze brodryjskiej jest język brodryjski. Jest to język zaliczany do grupy żywych, co znaczy, że słownictwo nie ma stałego przypisu w języku brodryjskim. Brodryjczycy słyną z produkcji wysokoprocentowego alkoholu. Największą sławę odniosła wódka "Pola".


Geografia

Federacja Brodryjska leży w Kontynencie Nordata. W dniu 19 lutego 2014 doszło do oficjalnego przejęcia terytorium państwa Niedźwiedź i Sowiecja. Od dłuższego czasu były to Obszary Bez Przynależności Państwowej. Obecnie Brodria rozciąga się na terytorium Niedźwiedzia, Astanii, Ostii, Klindii i Sowiecji.

Historia

Początki Federacji Brodryjskiej

14 lutego 2014 proklamowano utworzenie Federacji Brodryjskiej. W skład Federacji weszły kraje: Bałmucki (wschodnia część terytorium Niedźwiedzia), Kranodarski (terytorium byłej Sowiecji). W dniu 19 lutego utworzono kraj antalski (zachodnie ziemie Niedźwiedzia). Na terytorium Kraju Antalskiego osiedlili się byli Antalgowie z Królestwa Antalgii i Lanchaltu. 23 lutego przeprowadzono pierwsze wybory prezydenckie, w których zwyciężył Karol Abbot. Tego samego dnia uchwalono pierwszą Konstytucję.

Imperializm

W marcu 2014 roku brodryjski prezydent i premier wraz z królem Noklezji rozpoczęli oficjalne rozmowy, dotyczące przyłączenia Królestwa Noklezji do terytorium Federacji Brodryjskiej. W dniu 7 marca zdecydowano o przejęciu Półwyspu Krymskiego, gdzie utworzono Kraj Noklezyjski. Zdecydowano też o przywróceniu Kraju Kranodarskiego.

1 kwietnia 2014 prezydent Brodrii Władimir Grutin wypowiedział wojnę Klindii będącej obpp w niepoprawnie zwanej operacji "Wyzwolenie Klindii" i rozkazał interwencję zbrojną. Tę postawę tłumaczył walką z destabilizacją i nieaktywnością państw w regionie. Następnie prezydent Grutin wysłał wojska do II Rzeczypospolitej, które rozmieszczono w Litwie Środkowej. Zorganizowano rónież nielegalne referendum, które postanowiło o wcieleniu II RP do Brodrii. Ostatecznie działania zostały potępione przez rząd NUPIA i Grutin rozkazał wycofać wojska. W późniejszym okresie do Federacji Brodryjskiej wcielono Astanię i Ostię na mocy przeprowadzonych referendów. Późniejszą Republikę Czuwacką, która była w składzie Federacji Brodryjskiej przyłączono do Republiki Czuwackiej.

Współczesność

2 lipca 2014 uchwalona została Konstytucja Lipcowa. Na jej mocy przedłużono kadencję prezydenta z 50 do 80 dni i kadencję parlamentu z 30 do 60 dni.

Stan wyjątkowy

1 sierpnia 2014 premier Władimir Grutin wprowadził stan wyjątkowy na terytorium całej Federacji Brodryjskiej. Doszło również do skrócenia kadencji Izby Rad,, prezydenta Federacji Brodryjskiej oraz rządu. Powołano Radę Państwa Federacji Brodryjskiej, która stanęła na czele państwa jako organ wykonawczy i ustawodawczy. Powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego jest niestabilna sytuacja polityczna w Brodrii.

Okres stabilizacji po stanie wyjątkowym

19 sierpnia 2014 na czele rządu stanął Wiktor Chruszczenko- jeden z aktywistów Zgromadzenia Narodowego, ówczesny członek Brodryjskiej Partii Konserwatywnej. Tego samego dnia ogłoszono zniesienie stanu wyjątkowego. Przeprowadzone zostało referendum ustrojowe, w którym zapytano, czy Brodryjczycy chcą monarchii czy republiki. Rząd rozpoczął prace nad uchwaleniem konstytucji, która zakłada ustrój prezydencki. 14 września 2014, prezydent Dmitrij Smirnoff przyjął dymisję rządu Chruszczenki i tymczasowo przejął obowiązki szefa rządu do momentu wejścia w życie nowej konstytucji. 27 września 2014 p.o. prezydenta Andrzej Swarzewski podpisał nową konstytucję, na której mocy wprowadzono w Brodrii system prezydencki. 10 października 2014 Swarzewski objął urząd prezydenta Federacji Brodryjskiej. 12 października 2014 rozpoczęła się pierwsza kadencja Dumy Państwowej. Pierwszym jej marszałkiem został Abdullah Aykm.

Podział administracyjny

Zgodnie z Konstytucją Federacji Brodryjskiej, Brodria podzielona jest na republiki autonomiczne i miasta federalne.

Podział terytorialny Federacji Brodryjskiej (stan od 27 września 2014)
Nazwa członu Status Stolica
Autonomiczna Republika Bałmucji republika autonomiczna Bałmustan
Autonomiczna Republika Czuwacji republika autonomiczna Iżniewsk
Autonomiczna Republika Noklezji republika autonomiczna Mieżwodnoje
Autonomiczna Republika Ostii republika autonomiczna Patrykpolis
Miasto Federalne Sankt Mikhailov miasto federalne Sankt Mikhailov

Religie

W czerwcu 2014 znaczna większość obywateli zadeklarowała, że wyznaje kościół rotrio- katolicki. Drugą lecz wyznawaną przez znacznie mniej obywateli religią w Federacji Brodryjskiej jest islam.

Linki

Aktualne

Archiwalne